Gospodarka

Właśnie rodzi się nowa skarbówka z większymi uprawnieniami niż dotychczas

Łatanie dziury budżetowej nabiera coraz większego rozpędu. Od 1 marca zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiadają się kontrole bez uprzedzenia, a urzędnicy będą mieli dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą. Nowy fiskus będzie miał również możliwość wykorzystania psów tropiących!

 

Kontrola bez uprzedzenia po okazaniu legitymacji służbowej, możliwość przeszukania lokalu firmy przy wykorzystaniu tresowanego psa i specjalistycznego sprzętu – to część uprawnień, które od 1 marca otrzymają pracownicy celno-skarbowi. Wtedy właśnie zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. Po terenie zakładu kontrolujący będą mogli chodzić bez nadzoru i przepustki. Obowiązywać ich będą jedynie zasady BHP. Za miesiąc reforma dotknie 65 tys. urzędników. Do historii za to przejdzie ustawa o kontroli skarbowej i sama procedura kontroli skarbowej. Doczekała się 25 lat.

 

Z uszczelnienia podatków będzie można finansować kolejne programy Prawa i Sprawiedliwości. Rodzina+, Mieszkanie+, Maluch+ będą kosztować. Dlatego od 1 marca prawdziwą rewolucję przejdzie skarbówka. Od tego dnia zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. To połączenie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. W tej chwili są to oddzielne “piony”, oddzielne bazy danych i oddzielne systemy informatyczne. Scalenie ma podnieść skuteczność i pomóc w typowaniu nieuczciwych przedsiębiorców.

 

Reforma z pozoru wygląda tylko na przebudowę struktury urzędów skarbowych. – Gdy ruszały prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, można było mieć wrażenie, że będziemy mieli do czynienia ze zmianą formy. Szybko stało się jednak jasne, że ustawodawca zafunduje nam coś więcej, zupełnie nową procedurę kontrolną – komentuje w rozmowie z portalem Money.pl Michał Goj, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY.

 

Pracownicy KAS będą mieli podczas kontroli całkiem szerokie uprawnienia. Będą mogli żądać dostępu do akt, ksiąg i dokumentów także za okres nieobjęty kontrolą. Po terenie zakładu i firmy będą mogli się przemieszczać bez żadnego nadzoru i specjalnej przepustki. Oczywiście obowiązywać ich będą panujące w firmie zasady bezpieczeństwa. Na dodatek na bieżąco będą mogli legitymować pracowników i przeszukiwać wszystkie lokale. W tym również z użyciem specjalnie wytresowanych psów. Koniec końców – to skarbówka będzie prowadzić postępowania przygotowawcze w zakresie kodeksu karnego – bez nadzoru prokuratora.

 

– Trudno jednoznacznie oceniać nadchodzące zmiany. Z jednej strony kontrolowany przedsiębiorca będzie mógł skorygować deklarację w ciągu 14 dni od doręczenia upoważnienia do kontroli. Jednocześnie nie będzie mógł przygotować się z wyprzedzeniem do zapowiedzianej kontroli – komentuje z kolei Agnieszka Tałasiewicz z EY cytowana przez Money.pl. Tałasiewicz spodziewa się, że zmiany faktycznie zwiększą skuteczność działań organów podatkowych.

 

Ministerstwo Finansów zapowiada od miesięcy, że na zmianach zyskają uczciwi przedsiębiorcy. Im urzędnicy w centrach obsługi mają pomagać w poprawnym wypełnianiu wszystkich dokumentów. Urzędy po nowemu mają również pomagać w zrozumieniu przepisów i wyjaśniać niejasności. Na tym z kolei mają skorzystać ludzie, którzy planują założenie działalności. Zmiany, które wejdą w życie w marcu są analogiczne do tych, jakie proponują Węgrzy.

 

Eksperci EY zwracają jednak uwagę, że dotychczasowa praktyka urzędników była zgoła inna od zapowiedzi. Skupiali się na kontroli również podmiotów prowadzących legalną działalność. – Ta zasługuje na poszanowanie pełni praw przysługujących dziś przedsiębiorcom – zaznacza Goj.

 

Źródło: money.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

 

Komentarze

Komentarze

One Response

Komentowanie jest wyłączone.