Nauka i Technika Wiadomości

Uber uruchamia flotę bezzałogowych samochodów w San Francisco

Firma Uber Technologies Inc w środę uruchomiła flotę samochodów bezzałogowych w swoim rodzinnym San Francisco. Uber dokonał tej decyzji pomimo gróźb stanu Kalifornia, który podkreślił, że bez odpowiednich pozwoleń projekt zostanie uziemiony.

 

Według Ubera, pozwolenia przewidziane przez prawo ustalone w bieżącym roku nie są potrzebne. „Dopiero zaczynamy wykorzystywać samochody bezzałogowe i nie są one w stanie funkcjonować bez nadzoru osoby monitorującej” tłumaczyli właściciele na blogu firmy. Według Ubera ten fakt wyklucza ich samochody ze stanowej definicji pojazdu bezzałogowego, który według przepisów ma być w stanie poruszać się „bez fizycznej kontroli lub monitoringu żywej osoby”. Władze Kalifornii jednakże nie uznały takiego podejścia i nakazały zaprzestania dotychczasowych działań i pozyskanie pozwoleń pod groźbą podjęcia kroków prawnych.

 

Uberowi udało się już wcześniej uruchomić podobną flotę samochodów w Pittsburghu trzy miesiące temu. To właśnie na nim ma być wzorowany program w Kalifornii. Podobnie jak w Pensylwanii, klienci wybierający jedną z tańszych ofert Ubera, UberX, mogą zostać obsłużeni przez samochód bezzałogowy.

 

Właściciele Ubera nalegają by władze stanu przyjęły bardziej „protechnologiczny” stosunek do ich działań: „Kilka miast i stanów zrozumiało już, że skomplikowane prawa i wymagania mogą przynieść niezamierzony skutek, jakim będzie spowolnienie wprowadzania innowacji”. Dodali także, że mają nadzieję iż „Kalifornia, nasz rodzimy stan i lider jeśli chodzi o dynamiczny rozwój, przyjmie ten sam punkt widzenia”.

 

Źródła: reuters.com

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze

One Response

Komentowanie jest wyłączone.