Polacy w UK Świat

Pierwsze ostrzeżenia dla Wlk. Brytanii przed próbą zostania rajem podatkowym

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble przestrzegł w środę W. Brytanię przed próbami stania się rajem podatkowym, by po Brexicie przyciągnąć tam firmy, oferując im atrakcyjne warunki.

“Nie można porównywać W. Brytanii z Kajmanami. To byłaby obraza dla W. Brytanii” – powiedział Schaeuble w Wiesbaden na konferencji G20 poświęconej cyfryzacji w świecie finansów. Oświadczył, że o ile małe kraje mogą sobie pozwolić na odgrywanie roli rajów podatkowych, to w przypadku dużych krajów wygląda to inaczej. “To się nie uda. Reszta świata na to nie pozwoli” – podkreślił.

 

Reuters zwraca uwagę, że brytyjski minister finansów Philip Hammond mówił w zeszłym tygodniu o możliwości redukcji opodatkowania przedsiębiorstw, aby kraj mógł pozostać konkurencyjny po Brexicie.

 

Minister Finansów odniósł się również do słów Donalda Trumpa, który w niedawnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika “Bild”  skrytykował niemieckie koncerny motoryzacyjne za zbyt małą, jego zdaniem, produkcję na amerykańskim terytorium i zagroził im nałożeniem 35-procentowego cła na importowane do USA samochody.

 

“Stany Zjednoczone także podpisały międzynarodowe porozumienia. Nie uważam, by jutro miała wybuchnąć wielka wojna handlowa, ale oczywiście będziemy nalegać na trzymanie się porozumień” – powiedział Schaeuble w rozmowie z tygodnikiem “Der Spiegel”, której fragmenty w piątek przytacza agencja Reutera.

Trump odniósł się szczególnie do koncernu BMW, który planuje od 2019 roku produkować Serię 3 w Meksyku. “Powiedziałbym BMW, że jeśli budują fabrykę w Meksyku i chcą sprzedawać stamtąd samochody w USA bez 35-procentowego cła, to niech o tym zapomną” – podkreślił. Wcześniej Trump wysokimi cłami groził General Motors, Fordowi i Toyocie.

 

Źródła: PAP, rp.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Komentarze

Komentarze