Wiadomości

Nowe pomysły minister Zalewskiej

Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, zapowiada kolejne zmiany w polskich szkołach. Pierwszą z nich jest wprowadzenie już od 2019 roku obiadów dla wszystkich uczniów. Posiłki te byłyby  finansowane częściowo z budżetu państwa, czyli stanowiłyby kolejne obciążenie podatników. Nie wiadomo na razie, jaka część kosztów przypadałaby państwu i kto finansowałby resztę. Pani Minister zamierza także wpłynąć na wydłużenie przerwy obiadowej w szkołach do 40 minut.

 

Kolejna rozważana zmiana dotyczy potwierdzania kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela poprzez wprowadzenie obowiązkowego egzaminu przed rozpoczęciem pracy w szkole. Paradoks polega na tym, że taki egzamin dublowałby egzaminy z psychologii, pedagogiki i metodyki na studiach, czy też egzamin po kursie kwalifikacyjnym pedagogicznym. Pojawia się też pytanie, kto byłby uprawniony do wyrokowania o kompetencjach kandydata na nauczyciela i na jakiej – oprócz wiedzy teoretycznej z zakresu wyżej wspomnianych przedmiotów – podstawie.

 

Minister Edukacji przyznała też, że niewykluczone jest wydłużenie procesu awansu zawodowego nauczycieli na początku drogi zawodowej do roku i dziewięciu miesięcy. Warto przypomnieć, że ten etap przygotowawczy trwa obecnie 9 miesięcy, w trakcie których nauczyciel zarabia ok. 1600 zł.

 

Pomysły ministerstwa są obecnie konsultowane przez samorządy i związki zawodowe.

 

Źródło: wprost.pl

Zdjęcie: Kancelaria Premiera/flickr

Komentarze

Komentarze