Gospodarka Prawo Wiadomości

Ministerstwo będzie walczyć z absurdami w prawie budowlanym

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zabiera się za poprawianie prawa budowlanego i usuwanie z niego niektórych absurdów. Wszystko to dzięki rekordowej liczbie wniosków o odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, które zakazują m.in. wstawienia pralki do kuchni, czy wydzielenia dodatkowego miejsca parkingowego.

 

Przygotowany przez ministra infrastruktury projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczy przede wszystkim warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania. Aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Podczas specjalnej konferencji ministerstwa zgłoszą konkretne uwagi dotyczące rozporządzenia.

 

Unowocześnienie przepisów i pozbycie się licznych absurdów jest głównym celem nowelizacji. Projektanci mieszkań będą mieli większą swobodę w planowaniu przestrzeni dla konkretnych klientów i zgodnie z ich potrzebami. Usunięto nie tylko zakaz wstawiania pralki do kuchni, lecz także konieczność zarezerwowania miejsca dla takiej pralki oraz kosza na brudne ubrania w łazience. Właściciel w końcu będzie mógł zdecydować, gdzie mają stać jego sprzęty.

 

Regulacji pozbawiona zostanie także kuchnia. Nie będzie musiała już ona posiadać trzonu kuchennego, zlewozmywaka i miejsca na lodówkę. Aneks kuchenny będzie mógł znaleźć się zarówno w pokoju jak i przedpokoju.

 

Łatwiej będzie także tworzyć miejsca parkingowe pod oknami domów jednorodzinnych. Zniesiony zostanie limit odległości od okien, a drugie miejsce parkingowe, na które do tej pory wymagane było odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, będzie można postawić bez dodatkowych warunków. Zwiększono także szerokość miejsca parkingowego z 2,3 metra na 2,5 metra.

 

Nie wiadomo kiedy dokładnie nowe prawo wejdzie w życie. Według przepisów końcowych vacatio legis wynosi 90 dni, jednakże procedury unijne nakładają okres oczekiwania wynoszący 3 miesiące. Jeśli któreś z państw członkowskich zgłosi do projektu szczegółowe uwagi, to okres ten może zostać przedłużony o dodatkowe 3 miesiące.

 

Źródło: tvn24bis.pl

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze