Gospodarka Wiadomości

Kolejna duża firma zniszczona przez skarbówkę

Duża podwarszawska firma MGM zajmująca się dystrybucją sprzętu komputerowego musiała złożyć wniosek o upadłość, ponieważ fiskus zajął należące do niej 35 mln zł w związku z rzekomym udziałem w „karuzelach VAT”.

 

Spółka działa od 2006 roku. Firma w każdym roku osiągała zyski. W 2013 roku po raz pierwszy przychody przekroczyły 100 mln euro. Wszystko szło świetnie aż do lipca ubiegłego roku. Kilka miesięcy po kontroli skarbowej inspektor sporządził protokół, na podstawie którego zajęto pieniądze MGM. Środki firmy zabezpieczono z powodu podejrzenia o udział w „karuzelach VAT”. Z tym wyjaśnieniem nie zgadza się zarząd przedsiębiorstwa.

 

„Nie podważa się żadnej z 3 zasad Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów, czyli aktywności VATUE klientów zagranicznych, płatności oraz wywozu towaru poza terytorium Polski. W aktach sprawy nie pojawia się żadne zeznanie, przelew, dokument, które uprawdopodabnia tę tezę” – pisze w specjalnym oświadczeniu prezes MGM Grzegorz Słoniewski.

 

Firma złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej, który sporządził protokół, w postaci poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz niedopełnienia obowiązków. Spółka próbowała również wyjaśniać sprawę w Ministerstwie Finansów. Wtedy problemy jeszcze się nasiliły. Od listopada ruszyły wzmożone kontrole wykonywane przez III Mazowiecki Urząd Skarbowy.

 

Pod koniec stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł o wstrzymaniu decyzji urzędu skarbowego. W uzasadnieniu sędziowie podali, że „zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków”. Skarbówka jednak zignorowała wyrok i nie oddała firmie pieniędzy.

 

„Spółka przedstawiła wiele tysięcy dokumentów w postaci faktur, przelewów, proform, dokumentów płatności, dokumentów CMR, zleceń transportowych, korekt serwisowych, zeznań pracowników, oświadczeń kontrahentów na poparcie swojej tezy o sprzedaży tego towaru do kontrahentów w UE. Jednym słowem materiał dowodowy wskazuje na wynik konfrontacji tysiące do zera na korzyść Spółki” – czytamy w oświadczeniu Słoniewskiego.

 

Skutki działań fiskusa są fatalne: „Zarząd musiał wypowiedzieć umowę wszystkim pracownikom. Straciliśmy w kilka dni 150 mln zł. linii kredytowych, kredyt w banku na 15 mln zł. i nie możemy kupić towaru czyli prowadzić działalności. Nie wiemy kiedy uda nam się odzyskać środki finansowe dostawców i Spółki. Czy uda się odzyskać zaufanie ubezpieczalni, banków i dystrybutorów. Zdecydowana większość nierozliczonych zobowiązań jest dostawców zagranicznych, bo Spółka przestała kupować towar z VAT na początku lutego po uzyskaniu informacji, że nie otrzymuje zwrotów VAT.”

 

Od wielu lat w Polsce skarbówka niszczy uczciwych przedsiębiorców. Wiele legalnie działających firm zostało zamkniętych, a ich właściciele trafili do więzienia na podstawie fikcyjnych zarzutów prokuratury, urzędów skarbowych i innych organów administracji państwowej. Problem nie został rozwiązany przez poprzedni rząd PO-PSL – ówczesny wiceminister finansów Jacek Kapica urządzał nagonki na przedsiębiorców, przez co był często przedstawiany jako wampir.

 

Obecny rząd jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Minister Mateusz Morawiecki wypowiedział wojnę mafiom VAT-owskim. Uszczelnienie systemu podatkowego było jednym z podstawowych haseł wyborczych PiS, gwarantujących, zdaniem polityków partii rządzącej, finansowanie programów socjalnych takich jak 500 plus. Niestety wprowadzane rozwiązania odbijają się negatywnie przede wszystkim na uczciwych przedsiębiorcach.

 

„MGM ma od wielu lat 95% przychodów ze sprzedaży zagranicznej. Jesteśmy według rankingu Rzeczpospolitej 129 eksporterem w Polsce, 34 firmą z udziałem eksportu w ogólnej sprzedaży, 766 firmą pod względem wielkości w Polsce. Byliśmy. Eksporterzy, którzy nie otrzymują zwrotów VAT, zbyt długo nie mogą przetrwać, szczególnie w przypadku zabezpieczenia dodatkowo środków przewyższających kapitał własny spółki w wyniku przestępczych działań urzędników skarbowych” – podsumowuje prezes MGM.

 

Źródło: mgm.com.pl

Komentarze

Komentarze