Gospodarka

KGHM traci miliardy – prezesi zarabiają miliony

Prezes KGHM – Krzysztof Skóra – zarobił w ciągu dziewięciu miesięcy sprawowania funkcji 1,3 miliona złotych. I nadal – przez 9 miesięcy po odwołaniu ze stanowiska – otrzymuje połowę dotychczasowej pensji, czyli 55 tys. złotych.

 

W 2016 roku spółka zanotowała 4 miliardy złotych straty, tj. o 1,2 mld więcej niż w roku poprzednim. Jak w większości tego typu spółek – czy to skarbu państwa, czy miejskich – kondycja firmy i sposób zarządzania nią nie mają żadnego przełożenia na zarobki zarządu czy rady nadzorczej. Członkowie tej ostatniej w KGHM otrzymywali ok. 9 tys. złotych (jedno posiedzenie miesięcznie). Dominik Hunek za pełnienie funkcji przewodniczącego rady nadzorczej zarobił 105 tys. złotych, a ponieważ został na dwa miesiące oddelegowany do pracy w zarządzie, jego zarobek wzrósł o 171 tysięcy.

 

28 października decyzją rządu prezesem KGHM został Radosław Domagalski – Łabędzki, który w ciągu dwóch miesięcy zarobił 243 tys. złotych. Zarobki trzech wiceprezesów kształtują się na takim samym poziomie. Ale pieniądze to nie wszystko. Członkowie zarządu przez okres sprawowania funkcji korzystali też z wielu świadczeń niepieniężnych: wynajmowanie lokali mieszkalnych, przejazdów, przelotów, noclegów, posiłków.

 

Wysokość tych świadczeń przyprawia o zawrót głowy zwykłego śmiertelnika. Uzasadnieniem ich mogłaby być ogromna odpowiedzialność za zarządzanie tak potężną spółką, gdyby nie to, że było to najwyraźniej fatalne zarządzanie, które nie powinno być gratyfikowane. Taki zdroworozsądkowy tok myślenia zdarza się coraz rzadziej, rośnie bowiem świadomość, że stanowiska w zarządach spółek nie są związane z żadnymi umiejętnościami czy kompetencjami, ale wyłącznie z przynależnością partyjną oraz że stanowią one nominację i nagrodę, a nie pracę. To samo dotyczy rad nadzorczych, które de facto niczego nie nadzorują, ponieważ żyją z tych samych pieniędzy, co zarządy.

 

Źródła: wroclaw/wyborcza.pl

Komentarze

Komentarze