Gospodarka Świat

Dania odchodzi od skandynawskiego modelu państwa dobrobytu?

Rządząca od listopada koalicja dotychczasowego liberalnego i mniejszościowego duńskiego rządu zasilona została wolnorynkowcami i chce zmieniać swój kraj.  „Chcemy promować społeczeństwo, w którym łatwiej jest wspierać siebie i swoją rodzinę, zanim przekaże się dużą część swoich dochodów na rzecz finansowania kosztów społeczeństwa” mówi premier Lars Rasmussen.

 

Choć w Danii wyraźny zwrot na scenie politycznej trwa już od około dekady, to ostatnio zaczął on nabierać większego tempa. Mimo tego, że premier nie zapowiedział jeszcze konkretnych propozycji reform, to wiadomo, w którą stronę one pójdą, ponieważ wykonano dużą część prac wstępnych. Ostateczne projekty mają zostać przedstawione na początku lata. Tak znaczne opóźnienie spowodowane zostało walką polityczną pomiędzy rządem a popierającą go niegdyś Duńską Partią Ludową.

 

Pewne jest, że podatki pójdą w dół. Planowana jest obniżka największej stawki podatku dochodowego o 5%. Mniejsze wpływy z podatków będą musiały być zbilansowane mniejszymi wydatkami rządu. Kontynuowana będzie reforma podwyższająca wiek emerytalny z 65 do 67 lat. Niewykluczone jest podwyższenie go do 67,5 lat. Rząd, wierzący, że wysokie zatrudnienie gwarantuje bogactwo, będzie także zachęcał studentów do wcześniejszego wejścia na rynek pracy. Także dotychczasowy sposób finansowania studiów się zmieni rządowe granty zastąpione zostaną kredytami.

 

Plany obecnie rządzącej koalicji mogą jednak zostać storpedowane przez socjaldemokratyczną opozycję. Benny Engelbrecht, rzecznik prasowy duńskich socjaldemokratów zapowiada, że jego partia będzie zwalczać każdą propozycję obniżki podatków. „Rząd zaangażował się w ideologiczną krucjatę, która jest daleka od nordyckiego modelu państwa dobrobytu”  stwierdził Engelbrecht.

 

Dania w ostatnich latach znacznie oddala się od swoich skandynawskich kuzynów, zarówno pod względem ograniczenia imigracji (w tym m.in. kontrole na granicach) oraz reform ograniczających tzw. państwo opiekuńcze.

 

Źródła: forsal.pl

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze