Polacy w UK Polityka Świat

Czy Walia opuści Wielką Brytanię?

Według liderki jednej z partii, jeśli Szkocja uzyska niepodległość, to Walia powinna odbyć referendum w sprawie opuszczenia Wielkiej Brytanii. Walia jest kolejnym z krajów, który może na fali rosnącej ostatnio popularności ruchów secesjonistycznych zacząć dążyć do niezależności.

 

Leanne Wood, liderka niepodległościowej, centrolewicowej partii Plaid Cymru (co w języku walijskim oznacza po prostu „Partia Walii”), uważa, że jeśli Szkocji uda się opuścić Wielką Brytanię w ewentualnym przyszłym referendum, to może to oznaczać „koniec Zjednoczonego Królestwa jako państwa”. Sytuacja taka powinna zostać wykorzystana, by zapytać się ludności Walii, gdzie mają być podejmowane dotyczące jej decyzje.

 

Wood nie zaleca jednakże odłączenia się „na ślepo” i wzywa do podjęcia ogólnokrajowej debaty, która ma brać pod uwagę wszystkie opcje, jak np. całkowita secesja, pozostanie w Wielkiej Brytanii, czy jedynie częściowe uniezależnienie się. Jednocześnie liderka Plaid Cymru podkreśla, że jeśli Brexit okaże się Walijczykom nie na rękę, to poparcie dla secesji wzrośnie. Możliwe, że po wymknięciu się spod brytyjskiej korony Walijczycy mogliby wrócić do Unii Europejskiej, podobnie jak chciałaby tego duża część Szkotów.

 

Choć premier Theresa May odmówiła zorganizowania drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, to furtka ta dalej zostaje otwarta i może zostać wykorzystana w przyszłości. Samo referendum zależne jest także w dużej mierze od nastrojów politycznych, a te mogą się jeszcze zmienić.

 

Źródła: heraldscotland.com

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze