Polacy w UK Świat

Brexit oznacza dużą stratę dla UE

W marcu premier Wielkiej Brytanii Teresa May rozpoczęła dwuletnie negocjacje dotyczące opuszczenia struktur Unii Europejskiej. Sporo już zostało powiedziane, jakie konsekwencje poniesie Zjednoczone Królestwo w związku z odejściem z UE. Ale co Brexit oznacza dla samej Unii Europejskiej?

 

Wielka Brytania jest drugim co do wielkości płatnikiem UE. Brexit wiązałby się ze skurczeniem salda wpłat o bagatela 12 mld euro. Zauważmy, że Francja, która jest trzecim co do wielkości płatnikiem, wpłaca ponad 2 razy mniej… Budżet na lata 2021-2027 będzie wymagał uzupełniania braków, co przy rozrzutności UE może okazać się bardzo trudnym zadaniem.

 

Jak wiadomo, im państwo silniejsze, tym jest bardziej liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. W przypadku Brexitu, UE straci największą potęgę militarną. UK wydaje najwięcej na armię spośród wszystkich krajów członkowskich i ma największą flotę morską. Przy negocjacjach dotyczących wyjścia UK ze struktur Unii będzie to bardzo silna karta przetargowa po stronie Theresy May.

 

Mimo że Unia Europejska jest międzynarodową organizacją, jej kraje na arenie międzynarodowej mają indywidualne stanowiska. Często starają się koordynować swoje działanie, lecz po Brexicie, mimo wszystko, Unia straci bardzo liczący się głos.  W Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych Wielka Brytania ma tyle samo głosów co Francja. Więcej posiadają tylko Niemcy.

 

Londyn jest światową stolicą finansów. Tam swoje siedziby mają największe banki świata. W Londyńskim City odbywa się 37% światowego obrotu walutami, 39% światowego handlu derywatami i znajduję się tam 17% światowego rynku kredytowego. Bardzo możliwe, że część firm zdecyduje się na przenosiny swoich oddziałów na kontynent, ale nie zmienia to faktu, że ośrodki decyzyjne pozostaną w Londynie i to tam są podejmowane najważniejsze decyzje finansowe na świecie.

 

Szacuję się że w związku z Brexitem PKB Wielkiej Brytanii skurczy się o 0,8 % do 2018 r. Jeśli dojdzie do „twardego” Brexitu i wyłączenia Wielkiej Brytanii z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wtedy spadek PKB może okazać się dużo większy.  Strata dla UE może być nawet dotkliwsza niż dla Wlk. Brytanii. Negocjacje z pewnością nie będą należały do łatwych.

 

źródło: bloomberg.com

Komentarze

Komentarze