Prawo Wiadomości

W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa

Jakie są granice wolności słowa? Co można, a czego nie można napisać w Internecie? Co to jest mowa nienawiści? Na te i inne pytania odpowiedzą prelegenci na międzynarodowej konferencji „W poszukiwaniu europejskiej doktryny wolności słowa”, którą już po raz drugi organizuje Katedra Doktryn Polityczno-Prawnych i Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Na stronie wydarzenia na facebooku możemy wyczytać, że konferencja „ma na celu przedstawienie polskiej i europejskiej myśli polityczno-prawnej związanej z wyznaczeniem granic swobody wypowiedzi.” Dalej organizatorzy piszą, że przyczynkiem do dyskusji o wolności słowa są wydarzenia ostatnich lat: zamach na redakcję „Charlie Hebdo” i kryzys imigracyjny. W związku z tym odżyły spory pomiędzy zwolennikami pełnej swobody wypowiedzi i wolności prasy, a wartościami i ideami uważanymi za podstawowe w demokracji liberalnej: tolerancją, niedyskryminacją, czy poszanowaniem praw mniejszości.

 

Konferencja podzielona została na cztery sesje. Pierwsza poświęcona została na „aksjologiczne rozważania związane z miejscem wolności oraz samej swobody wypowiedzi w systemie wartości demokratycznych, umieszczając powyższą problematykę w kontekście doktrynalnym i konstytucyjnoprawnym”. W drugiej sesji prelegenci opowiedzą o praktycznym funkcjonowaniu mass mediów w społeczeństwie informatycznym, a w trzeciej i czwartej sesji będzie można posłuchać wykładów na temat mowy nienawiści i obrazy uczuć religijnych.

 

Udział w tym wydarzeniu wezmą znane osobistości specjalizujące się w tej tematyce, m.in. prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński – sędzia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, prof. dr hab. Joanna Sieńczyło-Chlabicz – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz prof. dr hab. Jacek Sobczak – sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Referaty po angielsku wygłoszą także specjaliści m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Egiptu, Ukrainy i Cypru. Swój udział potwierdził również właściciel portalu GazetaLiberty i koordynator Stowarzyszenia Libertariańskiego w Londynie, Marcin Kozik.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 marca 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Źródła: facebook, materiały prasowe

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *