Nauka i Technika Wiadomości

Elon Musk: Rozwiążę problemy energetyczne Australii w 100 dni albo dostarczę infrastrukturę za darmo

Przedsiębiorca i filantrop, Elon Musk, założyciel PayPala, Tesli i SpaceX rzucił wyzwanie australijskiemu rządowi, który ma problemy z dostarczaniem prądu. Musk w przeciągu 100 dni dostarczy i zamontuje baterie o pojemności 100 megawatogodzin (MWh) jeśli nie zmieści się w terminie, to zobowiązanie wypełni za darmo.

 

Lokalne władze i rząd federalny w Południowej Australii nie mogą sobie poradzić z powracającym kryzysem energetycznym. Niedobór energii powoduje wysokie skoki cen oraz coraz częstsze przerwy w dostawach prądu. Choć na to wszystko złożyło się wiele czynników, to rząd obwinia przede wszystkim placówki produkujące prąd z pomocą odnawialnych źródeł energii.

 

Musk chce zapobiec kryzysowi, montując swoje baterie, które łącznie pomieszczą nawet do 300 MWh. Nie jest to dla niego pierwsze takie przedsięwzięcie. Niedawno firma Tesla ukończyła sieć energetyczną z bateriami o pojemności 80 MWh w Kalifornii. Całe przedsięwzięcie zajęło 90 dni i kosztowało 100 milionów dolarów. Ale wtedy Musk nie robił tego na wyścigi.

 

Szybka produkcja i montaż baterii mają być możliwe dzięki zwiększonej wydajności fabryki Tesli w Nevadzie, nazywanej także „Gigafabryką” (Gigafactory).

 

Choć początkowo oferta przyjęta została z niedowierzaniem, to senator Południowej Australii z ramienia partii zielonych, Sarah Hanson-Young, zgodziła się podjąć negocjacje z Muskiem.

 

Źródła: theguardian.com

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *