Gospodarka Wiadomości

Fiskus wymusza zmiany w systemach informatycznych firm

Wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK), który według nowych zaleceń wymagany jest przy przekazywaniu szczegółowych wyników finansowych fiskusowi, generuje koszty. Są one na tyle duże, że niektóre firmy informatyczne, m.in. Asseco, zanotowały rekordowe zyski pochodzące z modernizacji istniejących systemów księgowych.

 

Do stosowania JPK są zobowiązane od tego roku duże firmy. Od 2018 taką formę komunikacji z fiskusem będą musiały przyjąć także mniejsze przedsiębiorstwa. Wprowadzenie JPK wymagało modernizacji systemów księgowych.

 

Na nowej państwowej regulacji zarobili dostawcy rozwiązań informatycznych wspomagających prowadzenie przedsiębiorstwa. Najbardziej skorzystała lubelska firma Asseco BS, która w 2016 roku dzięki zamówieniom na dostosowanie systemów do JPK zanotowała znaczące zyski. Jej przychody wzrosły o 11% i osiągnęły 168 milionów złotych, a zysk netto wzrósł o 275 i wyniósł 42 miliony.

 

Według Mariusza Lizona, członka zarządu Asseco BS, ten rok nie przyniesie żadnych nowych wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na firmę tak znacząco, jak wprowadzenie JPK. Nadzieje na nadprogramowy wzrost łączy jednakże z zmuszeniem do stosowania JPK mniejszych firm w 2018 roku.

 

Źródło: pb.pl

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *