Gospodarka Wiadomości

PiS centralizuje walkę z bezrobociem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza odebrać samorządom narzędzia do walki z bezrobociem. Według nowego planu ma się nim zająć administracja rządowa. Centralizacja ma poprawić efektywność działania, m.in. poprzez poprawę rozdysponowywania środków na terenie całej Polski.

 

Urzędy pracy podlegające centralnym władzom mają stać się „aktywnym instrumentem na rynku pracy”, mówi wiceminister Stanisław Szwed. „Oprócz tych zadań, które wynikają z wypłaty zasiłków, rejestracji bezrobotnych, również bardziej postawić na aktywną część, żeby kontakt pomiędzy pracodawcą a urzędem pracy był jeszcze lepszy, skuteczniejszy, ale przede wszystkim szybszy. Jeżeli ktoś ma ofertę pracy, żeby od razu był instrument, który pozwoli skierować do niego bezrobotnego” mówi dalej o nadchodzących reformach.

 

Według nowego pomysłu ministerstwa rządowej administracji od stycznia przyszłego roku podlegać będzie aż 340 powiatowych i 16 wojewódzkich urzędów pracy. Centralnie rozdysponowywane będą dla nich ogromne kwoty. Według Szweda na walkę z bezrobociem w tym roku przeznaczone zostało 6,6 miliarda złotych.

 

Optymizmu władz nie podzielają samorządowcy. Obawy dotyczą przede wszystkim oderwania się walki z bezrobociem od lokalnych warunków i bezpośredniego otoczenia, w jakim żyją bezrobotni. Według posła PSL, Mieczysława Kasprzaka „nowa reforma oznacza, że aktywizowaniem bezrobotnych i rozdzielaniem pieniędzy na ten cel będzie wkrótce zajmował się wyznaczony przez PiS urzędnik w Warszawie”. Według przeciwników reformy żaden urzędnik z Warszawy nigdy nie będzie wiedział tyle, co lokalna administracja na temat przyczyny powstawania bezrobocia, która różni się w zależności od regionu.

 

Odebranie urzędów pracy samorządom wpisuje się w dotychczasowe działania rządu, który ogranicza kompetencje władz lokalnych. Na przykład ośrodki doradztwa rolniczego, niegdyś w gestii samorządów, przejdą pod władzę Ministerstwa Rolnictwa.

 

Źródło: newsweek.pl

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *