Gospodarka Wiadomości

Zakaz handlu na dwie niedziele w miesiącu?

Propozycja rządu mająca zastąpić projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę autorstwa Solidarności miała być znana do końca lutego. Póki co dalej możemy jedynie spekulować. Obecnie ze słów ministra Morawieckiego i wiceministra Szweda da się wywnioskować, że wprowadzony zostanie wariant zakazujący handlu w dwie niedziele w miesiącu, lecz konkrety poznamy dopiero podczas prac sejmowych.

 

Całe szczęście według ministra Morawieckiego całkowity zakaz handlu w niedzielę “nie wchodzi w grę”. Zamiast niego skłania się on ku zakazowi handlu w dwie niedziele miesiąca. Podobną opinię wyraża wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który chce przy tym by zakaz wprowadzać stopniowo, aby zaobserwować jak będzie wpływać na gospodarkę. “Po jakimś czasie się okaże czy to rozwiązanie jest dobre, prawidłowe i jakie przyniosło skutki” powiedział w wywiadzie dla RMF 24. Kolejne ustępstwo miałoby dotyczyć małych sklepów, których zakaz handlu może nie objąć.

 

Szczegóły konkretnych działań i rozwiązań mają zostać ustalone podczas prac sejmowych. Ostateczne stanowisko resortu ma natomiast zostać wysłane do Komitetu Stałego Rady Ministrów w poniedziałek.

 

Choć pewne jest znaczące ograniczenie wyśrubowanych postulatów proponowanych w projekcie ustawy spod szyldu Solidarności, to nawet tak okrojone postanowienia mogą uderzyć w polską gospodarkę. Straty ponieść mogą nie tylko same sklepy, które zmuszone będą do ograniczenia swojej działalności, lecz także ich pracownicy, szczególnie ci, którzy “dorabiają” w weekendy.

 

Źródła: bankier.pl, rmf24.pl

Zdjęcie: flickr.com

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *