Świat Wiadomości

Unia Europejska zakaże kredek?

Według niemieckiej gazety „Bild” Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu wytwarzania i sprzedaży kredek, farbek akwarelowych i ołówków w jasnych kolorach. Debata prowadzona przez unijnych oficjeli prowadzona jest z powodu zawartości ołowiu w barwnikach wykorzystywanych do produkcji zabawek dla dzieci.

 

Urzędnicy postulujący zakaz twierdzą, że dzieci zjadają nawet 100 mg rysika dziennie. Do produkcji kredek wykorzystuje się kaolin i dwutlenek tytanu, które są zanieczyszczone związkami ołowiu niemożliwymi do usunięcia metodami chemicznymi. Unijni biurokraci chcą wycofać z obrotu całe zestawy kredek i farb, nawet jeśli tylko niektóre z kolorów zawierają ołów.

 

– Unia Europejska ma poważniejsze problemy, którymi powinna się zająć zamiast tracić czas na ograniczanie kreatywności dzieci – podkreślił eurodeputowany CSU Markus Ferber cytowany przez „Bild”.

 

Nie jest to pierwszy przypadek regulacyjnej nadgorliwości Unii Europejskiej. Wcześniej media nagłaśniały takie absurdy jak zaliczenie marchewki do owoców, ślimaka do ryb, określenie dopuszczalnej krzywizny banana czy też stworzenie szczegółowych wytycznych dla producentów sedesów.

 

Źródła: wgospodarce.pl, bild.de, dzienniknarodowy.pl

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *