Wiadomości

Szkoła Rydzyka z hojną dotacją od rządu

Toruńska uczelnia założona przez o. Rydzyka otrzymała najwyższą dotację w przeprowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursie na organizację kursów językowych dla obcokrajowców. O sprawie napisała lokalna „Gazeta Wyborcza”.

 

Kierowane przez Jarosława Gowina MNiSW co roku organizuje konkurs na organizację „Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców”. Zwycięskie uczelnie dostają dofinansowanie od ministerstwa. Warunkiem otrzymania zlecenia jest spełnienie wymogów takich jak prowadzenie przynajmniej od dwóch lat podobnych kursów, zagwarantowanie bazy lokalowej i określonego programu zajęć oraz przedstawienie lepszej oferty niż inni. Studenci mają podczas kursu trzy- lub czterotygodniowego nie tylko uczyć się języka polskiego, ale również poznać historię i kulturę Polski.

 

Pod koniec lutego MNiSW opublikowało listę podmiotów, które w lipcu i sierpniu tego roku zorganizują zajęcia dla obcokrajowców. Okazało się, że na liście zabrakło jednej z najbardziej doświadczonych pod tym względem uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego – za to znalazła się na niej Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest o. Rydzyk. Szkoła Rydzyka otrzymała najhojniejszą dotację, bo aż 59,3 tys. zł. Kwota ta przypada na 45 studentów, co jest najwyższym przelicznikiem w kraju.

 

– Jak co roku wzięliśmy udział w konkursie ministerialnym. Niestety, nie znaleźliśmy się wśród jego zwycięzców – mówi „Wyborczej” Waldemar Martyniuk, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Brak Krakowa na liście ministerstwa jest dla mnie sporym zaskoczeniem, tym bardziej, że od lat współpracujemy z Uniwersytetem Jagiellońskim przy organizacji kursów polskiego dla obcokrajowców – dodaje prof. Jolanta Tambor dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

 

Źródło: wyborcza.pl

Zdjęcie: Piotr Drabik/flickr

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *