Gospodarka Wiadomości

“Solidarność”: dostajesz mniej niż 13 zł? Wyślij donos!

“13 zł… i nie kombinuj” – tak nazywa się nowa akcja NSZZ “Solidarność” i Państwowej Inspekcji Pracy. Związkowcy wraz z urzędnikami przygotowują akcję kontroli płac, gdyż obawiają się, że część pracowników może faktycznie dostać niższe wynagrodzenia.

 

NSZZ “Solidarność” dostaje sygnały z całej Polski o pracodawcach, którzy nie przestrzegają wysokości nowej stawki godzinowej. W odpowiedzi na te doniesienia główny inspektor pracy Roman Giedrojć, zapowiedział zwiększenie liczby kontroli w firmach. Ma to zapewnić egzekwowanie minimalnej stawki godzinowej. 59 inspektorów pracy w trybie priorytetowym ma sprawdzać firmy w całym kraju.

 

– 13 złotych należy się współpracownikom, bo takie są przepisy – mówił w Radiu Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności. – Gdy współpracownicy dostaną w lutym wynagrodzenia będziemy ich prosili, aby zgłaszali wszelkie nieprawidłowości. We współpracy z Państwową Inspekcją Pracy będziemy próbowali wyjaśniać te sprawy i kontrolować przestrzeganie prawa – dodał Lewandowski.

 

Rzecznik związku zapowiedział także, że Solidarność będzie interweniować w sprawach, w których współpracownicy, którzy wadliwie nie byli zatrudniani na umowach o pracę, a np. na umowach o dzieło, dziś są obciążani wstecz kosztami składek, które – zdaniem Lewandowskiego – powinien płacić pracodawca.

 

Za kontrole odpowiada inspektor danego oddziału PIP. Jeśli stwierdzi on nieprawidłowości, przykładowo wypłatę niższego wynagrodzenie niż wskazuje ustawa – jeśli np. firma potrąca kary, żeby obejść przepisy – to może nałożyć na nią mandat lub skierować wniosek do sądu. Za naruszenie przepisów dotyczących minimalnej stawki godzinowej obowiązuje grzywna w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł.

 

Nowa stawka godzinowa obowiązuje od początku roku, ale pracodawcy już opracowali metody pozwalające obejść prawo.Wprowadzono kary dla zleceniobiorców np. za spóźnienia, za niedokładne wykonanie zleconych obowiązków czy opuszczenie miejsca pracy przed czasem. Za te przewinienia pracownicy mają płacić od 100 do nawet 500 zł kary. Dodatkowo ochroniarze mają ponosić koszty umundurowania i wyposażenia służbowego, a sprzątaczki płacić za wynajem sprzętu i środków czystości. System kar finansowych i ponoszenia dodatkowych opłat przez zleceniobiorców ma doprowadzić do tego, że pracodawca docelowo zapłaci mniej niż obowiązkowe 13 zł brutto za godzinę.

 

Źródła: radiogdansk.pl, wp.pl

Zdjęcie: Jamin Gray/flickr

 

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *