Gospodarka Polityka Wiadomości

Opozycja skupia się na gospodarce

Politycy partii opozycyjnych w poniedziałek przedstawili swoje pomysły na zmiany w gospodarce. Posłowie Kukiz’15 chcą uprościć system podatkowy. Nowoczesna z kolei proponuje więcej wolności gospodarczej.

 

Na konferencji w Sejmie wicemarszałek Stanisław Tyszka i poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15 w ramach akcji #PoniedziałekWolności przedstawili projekt ujednolicenia terminów płatności podatkowych dla przedsiębiorców. Założeniem projektu jest ustanowienie „dnia podatkowego” w ostatnim dniu następnego miesiąca, który będzie stałym terminem dla składania deklaracji i wszystkich rozliczeń podatkowych.

 

– Obecnie firmy opłacające podatki w Polsce, aby dokonać zapłaty swojego zobowiązania podatkowego w ustawowym terminie, mają obowiązek śledzić nawet do 9 różnych terminów podatkowych dla rozliczenia nawet 14 różnych podatków – tłumaczył Grabowski.

 

Przeciętny, mały przedsiębiorca musi opłacić: podatek od czynności cywilnoprawnych do 7. dnia miesiąca, ZUS w terminie do 10. dnia, podatek od nieruchomości do 15. dnia miesiąca, zaliczkę na podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca, a także VAT do 25. dnia miesiąca. Jednocześnie powinien on złożyć deklaracje: PCC do 7. dnia miesiąca, VAT do 25. dnia miesiąca oraz na podatek od nieruchomości do ostatniego dnia miesiąca. Liczba terminów wzrasta przy bardziej złożonej działalności gospodarczej.

 

Zdaniem wicemarszałka Tyszki uproszczenie przepisów we wskazanym zakresie doprowadzi do oszczędności zarówno po stronie firm, jak i urzędów skarbowych, które również ponoszą dodatkowe koszty związane z mnogością terminów. Projekt wzorowany jest na rozwiązaniach znanych już w Irlandii i w Niemczech.

 

Swoje propozycje złożyli także posłowie Nowoczesnej: Ryszard Petru i Paweł Pudłowski. – Budżet na 2017 rok jest bardzo ryzykowny, ma zapisaną małą granicę długu. Nowoczesna nie zgadza się na dalszy przyrost długu. Złożyliśmy ustawę o zrównoważonym budżecie, która czeka w zamrażarce. W wyniku działalności PiS spadł poziom inwestycji prywatnych i publicznych. PiS serwuje masowe kontrole działalności przedsiębiorców. Proponujemy zupełnie inną politykę: przyjazną dla przedsiębiorczości, politykę niskich i przyjaznych podatków – mówił lider Nowoczesnej podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.

 

– PiS mocno ograniczyło własność. Ustawa o ziemi uderzyła w polskie firmy, które nie mogą handlować własnym zasobem gospodarczym w postaci ziemi. Sprywatyzujemy ziemie z ANR, zlikwidujemy podatek bankowy. Apeluję o debatę na temat merytorycznych rozwiązań dla polskiej gospodarki. Apeluję do wicepremiera Morawieckiego o rozmowę – zadeklarował Petru.

 

Poseł Pudłowski uzupełnił wypowiedź szefa Nowoczesnej o inne pomysły: sprzeciw wobec podatku handlowego, rozszerzenie programu 500+ na samotnie wychowujące matki, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

 

Źródła: materiały prasowe

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *